Дисертація присвячена дослідженню переробки в нітратну кислоту та спрямована на удосконалення роботи вузла абсорбції на підґрунті розкриття закономірностей протікання процесів у рідкій фазі, в тому числі із використанням ефекту кавітації.
Проведені дослідження по перерозподілу газорідинних потоків при процесі кислотоутворення у промислових абсорбційних колонах, що дозволило прискорити процес кислотоутворення у середній зоні абсорбційної колони та знизити концентрацію вихідних газів абсорбції до 0,08 % об.
Проведені дослідження щодо вивчення впливу ефекту гідродинамічної кавітації на абсорбційні властивості води та водних розчинів нітратної кислоти у відношенні до NOx, розкритий механізм процесу та кінетичні закономірності процесу кислоутворення.
Проведені промислові випробовування з використанням на зрошення абсорбційної колони активованої води, обробленої в режимі гідродинамічної кавітації, показали можливість стабілізувати процес кислотоутворення в абсорбційній колоні.
Диссертация посвящена исследованию переработки оксидов азота в азотную кислоту и направлена на усовершенствование работы отделения абсорбции на основании раскрытия закономерностей протекания процессов в жидкой фазе, в том числе с использованием эффекта кавитации.
На основании теоретических исследований определены особенности состава раствора HNO3 в диапазоне 10 - 40% масс. и его влияние на процесс кислотообразования, что позволило предложить перераспределение потоков газовой и жидкой фазы в абсорбционной колонне.
Получены закономерности влияния эффекта кавитации на процесс кислотообразования, раскрыт механизм процесса, экспериментально установлено значительный прирост, степени переработки NOx в азотную кислоту в изученном диапазоне параметра в среднем на 15 % при абсорбции водой, прошедшей кавитационную обработку, по сравнению с обычной, что также подтверждается в промышленных условиях.